دات نت نیوک
Menu

اخبار

04
مقصر مقررات ضعیف، امکانات و الگوی کسب‌وکار ضعیف است

◀ ضعف سقفی انرژی خورشیدی در آمریکا

◀ حامیان فناوری انرژی خورشیدی به فرازونشیب‌های آن عادت کرده‌اند. جیمی کارتر که چند دهه پیش رئیس‌جمهور آمریکا بود، می‌خواست که منبع انرژی جایگزینی برای نفت جهان عرب پیدا کند و به همین خاطر در سال 1979 روی سقف کاخ سفید، پنل خورشیدی نصب کرد. هفت سال بعد، و زمانی که رونالد ریگان پس از او روی کار آمد، این پنل‌ها حذف شدند و بودجه انرژی خورشیدی کارتر هم حذف شد.

◀ درست است که ترامپ همین یک سال پیش تعرفه‌هایی را سر راه واردات پنل خورشیدی قرار داد، اما قیمت متوسط سیستم خورشیدی مسکونی کمتر از نصف سال 2010 است. ترکیب سبز بودن و ارزان بودن بسیار جذاب به نظر می‌رسد. پائول مک‌مستر که صاحب خانه‌ای در فلوریداست، همین تابستان پنل‌هایی را از شرکتی به نام «سان‌ران» اجاره کرد. قبض برق آقای مک‌مستر در ماه آگوست 100 دلار بود اما در ماه اکتبر به 15 دلار رسید. پنل‌های سقفی خورشیدی در سال 2017، 10 برابر ظرفیتی را داشتند که در سال 2010 از آن خود کرده‌بودند.

◀ با تمام این تفاصیل، مک‌مستر هنوز هم کاملا راضی نیست و پنل‌های خانگی کمتر از 1 درصد برق آمریکا را تولید می‌کنند. گرچه در حال حاضر تقریبا 2 میلیون خانه دارای پنل‌هایی بر بام خود هستند، اخیرا رشد این مسئله افت شدیدی کرده‌است. شرکت مشاور «وود مکنزی» که در حوزه انرژی فعالیت می‌کند، عنوان کرده که پنل‌های خورشیدی در سال 2018 رشد نداشته‌اند و رشد تنها در دو بازار خورشیدی آمریکا، از بین 10 بازار، اتفاق افتاده‌است. البته همین هم به لحاظ نسبی پیشرفت حساب می‌شود زیرا همان‌طور که در نمودار می‌بینید در سال 2017 حجم تولیدی افتی 15 درصدی را تجربه کرده‌بود.

◀ شرکت‌هایی هم که این خدمات را به مردم عادی ارائه می‌دهند هنوز به الگوی کسب‌وکار مشخصی در این زمینه دست پیدا نکرده‌اند و طرح‌ها و پیشنهادهایشان و قراردادهایی که در مقابل مشتری می‌گذارند آن‌قدر جذاب نشده که بتواند مردم را به خود جذب کند و هزینه‌های باتری‌های خورشیدی هم بسیار بالاست.


متن کامل را اینجا بخوانید:
http://www.karkhaneonline.com/news

@economistiran
منبع : اتاق بازرگانی تهران
@TehranChamber

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.