دات نت نیوک
Menu

اخبار

20
💥اینستکس چیست؟

🔸طی موارد مختلف از من درباره ماهیت اینتکس ( کانال مالی ایران 🇮🇷 و اروپا 🇪🇺 )سوال پرسیده می‌شد که احتمال دادم برای شما دوستان هم سوالاتی باشد و این متن را از سوی جناب آقای براتی مناسب دیدم تا بیشتر با این موضوع آشنا شویم.

🖌مسعود براتی

1⃣ دفتری برای ثبت بستانکاری و بدهکاری میان ایران و شرکت های اروپایی

2⃣ سازوکاری بر مبنای عدم رابطه بانکی میان ایران و اروپا، تراکنش بانکی در اینستکس میان ایران و اروپا انجام نمی شود، بانک های ایرانی با بانک های اروپایی رابطه کارگزاری ندارند.

3⃣ ایران نفت یا کالایی دیگر به شرکتی اروپایی می‌فروشد، یا خط اعتباری برای ایران باز میشود، حساب ایران در اینستکس بستانکار میشود.

4⃣ ایران از یک شرکت اروپایی کالا خرید میکند، آن شرکت صورتحساب را به اینستکس میدهد و در صورت تایید، شرکت بدهکار به ایران با شرکت طلبکار تسویه می‌کند.

5⃣ اینستکس صاحب اراده است، یعنی می‌تواند درستی یک خرید و فروش را تایید نکند. کمااینکه اعلام کرده در ابتدا تنها اقلام بشردوستانه را کارسازی می‌کند.

6⃣ عملا اینستکس قیم خرج کردن طلب های ایران از شرکت های اروپایی می‌شود

7⃣ تحقیقا اینستکس پای خود را از دایره تحریم بیرون نخواهد گذاشت

8⃣ تا آمریکا مجوز خرید نفت ندهد اروپا نفت نمیخرد. مراقبت خواهد کرد ایران اقلام تحریمی نخرد و اقلام خریداری شده دست نهادهای تحریمی نرسد.

9⃣ طرف ایرانی اینستکس دو کارکرد دارد، اول ثبت موازی اطلاعات برای مباحث حسابداری، دوم ارایه گواهی مصرف کننده نهایی یا همان اندیوزر.


🔰 | رسانه کارآفرین۲۴
منبع : 🔶🔹 کارآفرین۲۴ 🔹🔶
@karafarin_etl24
در گروه: کارآفرینی

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.