دات نت نیوک
Menu

اخبار

26
نگاهی به بازار مسکن در سال 98
بازار مسکن به کدام سمت می رود؟
#سعید_مسگری/کارشناس اقتصادی

🔸بازار مسکن در ایران دارای ویژگی‌های خاص که آن را از سایر بازارها متمایز کرده است. این ویژگی‌ها سبب شده است تا روند قیمتی مسکن با سایر کالاها و خدمات متفاوت باشد. بررسی روند قیمتی مسکن در سه دهه اخیر نشان میدهد که قیمت مسکن چند سالی را با ثبات طی می‌کند و سپس در یک دوره چهار تا شش فصله با افزایش شدید قیمت مواجه می‌شود.

🔸یعنی سیکل‌های مسکن به این شکل است که چد سالی قیمت‌ها حدودا به اندازه تورم و یا کمتر از آن رشد می‌کند و همزمان در بازار با کاهش معاملات رکود حاکم می‌شود. سپس همزمان با رونق معاملات مسکن در چند فصل پیاپی، جهش قیمتی در بازار رخ میدهد.

🔸دوره جدید رونق بازار مسکن که از نیمه دوم سال 96 آغاز و تا پائیز سال 97، ادامه یافت دومین جهش قیمتی بازار مسکن در دهه نود بود که سبب دوبرابر شدن قیمت مسکن در تهران گردید. بر اساس روند فوق پیش‌بینی می‌شود در سال 98 رکود در بازار مسکن حاکم شود و قیمت‌ها (خانه‌های مسکونی) بین بیست تا سی درصد رشد داشته باشد. اما این در حالتی است که اقتصاد در شرایط عادی قرار داشته باشد و اتفاق خاصی در سایر بازارها رخ ندهد.

🔸یکی از عوامل مهمی که می‌تواند در سال 98 بر تمام بازارها تاثیر بگذارد نرخ ارز است. اگر دولت بتواند همچون نیمه دوم سال 97 در سال جدید نیز ثبات را در بازار ارز حاکم کند می‌توان انتظار داشت که پیش‌بینی فوق درباره مسکن محقق شود. اما اگر با تشدید تحریم‌ها قیمت دلار دوباره جهش کند بازار مسکن دچار رکود تورمی خواهد شد و همزمان با کاهش شدید معاملات، رشد قمیت‌ها نیز شتاب بیشتری خواهد گرفت.

🔸در صورت تحقق هر یک از دو سناریو فوق، در سال‌های آتی رشد قیمت مسکن همچون سال 97 نخواهد بود و چند سالی ثبات نسبی در بازار حاکم خواهد شد. این ثبات قیمتی میتواند فرصتی برای پس انداز طبقه متوسط برای خرید مسکن باشد. یعنی افرادی که قصد خرید خانه دارند میتوانند در دو سه سال آینده به افزایش پس انداز خود بپردازند و تا قبل از شروع دوره جدید رونق اقدام به خرید خانه کنند.

🔸به نظر میرسد در سال 98 رشد اجاره مسکن نیز بیش از رشد قیمت مسکن باشد. زیرا اجاره مسکن و رهن از قیمت مسکن جا مانده است و متناسب با آن افزایش نیافته است. لذا رشد اجاره و رهن در سال جدید کمی بیش از رشد قیمت مسکن خواهد بود.

منبع: روزنامه اعتماد
شهد اقتصاد، مجله علمی

‌‌‌ 🌏جامعه‌شناسی👇
🆔
منبع : جامعه‌شناسی
@iransociology

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.