دات نت نیوک
Menu

اخبار

26
▪️ایران بازنده دیپلماسی گازی در اروپا

▫️کریدور گازی آذربایجان اروپا را از نفت ایران بی‌نیاز می‌کند

🔺در شرایطی که ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز و دومین دارنده ذخایر گاز در جهان شناخته می‌شود و پتانسیل بالایی برای فروش و استفاده از منابع گاز به عنوان ابزار دیپلماسی دارد، در این زمینه نه‌تنها ضعیف عملکرده که از رقبای خود همیشه چندین قدم عقب تر بوده است.

🔺هنوز خاطرات برداشت بیشتر گاز از سوی کشور قطر در خلیج فارس برای سال ها از خاطره مردم پاک نشده است که حالا کشور آذربایجان با ایجاد تاسیسات عظیم گازی و با کمک مهندسی کشورهای اروپایی و سرمایه‌گذاری خارجی به فکر برداشت گاز از میدانی در دریای خزر افتاده است.

🔺این اقدام به منابع درآمدی ایران به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز به ترکیه صدمه خواهد زد و دست ایران برای صادرات گاز به اروپا را در آینده خواهد بست و عملا باعث از دست رفتن بازار اروپا در زمینه صادرات گاز برای کشورمان می‌شود.

🔺پروژه کریدور جنوبی قرار است گاز استخراج شده از ميدان فراساحلی شاه‌دنيز جمهوری آذربایجان را از طریق گرجستان و ترکيه در سال ۲۰۲۰ ميلادی به سایر کشورهای هدف اروپایی انتقال دهد.

🔺از مهمترین ویژگی‌های این کریدور مشارکت مستقيم ۷ کشور، ۱۱ شرکت، امضای تعداد زیادی توافقات خرید و فروش گاز، حدود ۴۵ ميليارد دلار سرمایه‌گذاری و بيش از ۳۰ هزار نفر نيروی کار شاغل در اجرای این خط لوله است.

http://www.tccim.ir/News/FullStory.aspx?nid=59938
منبع : اتاق بازرگانی تهران
@TehranChamber

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.